Aktuality

Bratislavská deklarácia mladých výskumníkov

23.08.2016

V bilancii úspechov slovenského predsedníctva v Rade EÚ by určite nemala chýbať Bratislavská deklarácia mladých výskumníkov. Tá bude 29. novembra 2016 predložená vo forme prílohy k záverom Rady EÚ na schválenie Radou pre konkurencieschopnosť. Ide o súhrn problémov a ich riešení v oblasti výskumu od stredných škôl až po postdoktorandské pozície. V bilancii úspechov slovenského predsedníctva by určite nemala chýbať Bratislavská deklarácia mladých výskumníkov. Tá bude 29. novembra 2016 predložená vo forme prílohy k záverom Rady EÚ na schválenie Radou pre konkurencieschopnosť. Ide o súhrn problémov a ich riešení v oblasti výskumu od stredných škôl až po postdoktorandské pozície.

Ministri z 28 členských štátov Európskej únie a krajín EFTA diskutovali pod vedením ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana a komisára EÚ pre vedu, výskum a inovácie Carlosa Moedasa o opatreniach na podporu mladých výskumníkov, o zvýšení atraktivity vedeckej kariéry a posilnení investícií do ľudského potenciálu vo výskume a vývoji. 

Opatrenia, ktoré boli navrhnuté na neformálnom zasadnutí ministrov zodpovedných za konkurencieschopnosť (COMPET- časť výskum), sa týkali najmä podpory mobility mladých výskumných pracovníkov (ako prilákať vedeckých pracovníkov z tretích krajín) či zvýšení počtu žien na vedeckých pozíciách.

Komisár Carlos Moedasna zasadnutí ministrov taktiež uviedol, že: "Do roku 2020 budeme potrebovať ďalší jeden milión výskumných pracovníkov. Ak chce Európa splniť svoje ciele, musí venovať tri percentá HDP na výskum a vedu. Preto vítam Bratislavskú deklaráciu."

Opatrenia by mohli znamenať taktiež zvýšenie verejných financií v tomto sektore v programovom období 2014-2020.